Навіщо танцюють бджоли?

Навіщо танцюють бджоли?

Мало хто знає, як між собою спілкуються бджоли. А насправді це дуже цікава історія, яка обов'язково всіх здивує. Всі комахи володіють засобами комунікації, які використовують через свій розвиток. Бджоли є дуже корисними для природи і людини, тому що не тільки запилюють рослини, а й приносять нам найсмачніший мед акації, різнотрав'я, гречки.

Ви колись замислювалися про те, як вони знаходять медоносні місця і як безпомилково повертаються додому? Якщо дочитаєте нашу статтю до кінця — дізнаєтесь багато нового про ці унікальні комахи.

Бджолині танці

У вулику сильно розвинена система класифікації бджіл за обов'язками. Існують бджоли-охоронці, розвідники, збирачі. Ще є трутні, які нічим не займаються, їхнє єдине завдання — запліднення маток з інших вуликів.

Для підвищення ефективності праці, розвідники роблять вильоти у пошуках найбільш медоносних місць, щоб потім вказати іншим працівникам напрямок. Таким чином, бджоли не літають хаотично і навмання, щоб знайти нектар, а чекають на розвідників, які вкажуть точне місцезнаходження.

Така оптимізація дозволяє використовувати час із максимальною користю, потрапляючи у потрібну локацію для збирання пилку. Тому за теплий сезон вони збирають багато їжі, якою діляться з нами.

Значення танців

Жив собі такий учений етнолог Карл фон Фріш. Його дуже цікавили засоби комунікації бджіл і після довгих спостережень він розшифрував їх рухи. Спочатку колеги висміяли цю теорію, але згодом, відправивши роботизовану бджолу у вулик, переконався в правоті етнологу.

Отже, як же бджоли-розвідники працюють навігаторами? Розглянемо основні види танців:

  • танець-поштовх - хаотичний біг по сотах з періодичним вилянням черевця. Це означає, що їжа знаходиться зовсім поруч - до 5 метрів від вулика.

  • круговий танець - представлений пробіжкою за годинниковою стрілкою та навпаки. Значить, харчування розташоване трохи далі — до 100 метрів;

  • виляючий танець - біг по прямій лінії з вилянням черевця. Місце з нектаром знаходиться далеко.

При цьому точна відстань визначається 11 варіантами танців, що відрізняються темпом, вібрацією, ритмом виляння черевцем. Напрямок вказується у вигляді бігу, у якому бджола змінює кут пересування стосовно вертикалі. якщо потрібно летіти від сонця - розвідник біжить знизу нагору, до сонця - навпаки, знизу нагору.

Це лише ази бджолиних танців, які знає навіть молоде покоління у вулику. Існує безліч варіантів, які вказують на більш детальну інформацію про локацію.

88

0

0

Залишіть свій коментар
Максим

Максим

єБджоли, бджоляр, 50+ бджолосімей

Інші статті
subscriptionБудьте в курсі новин, знижок, акцій та спец. пропозицій
Всі права захищені "єБджоли" © 2024