Багато хто любить мед за його особливий аромат, насиченість та насолоду. Особливо приємно лікуватися медом у період застуди, адже він смачніший і корисніший за будь-які ліки. Існують різні види цього вітамінного десерту: мед липи, акації, різнотрав'я, гречаний, кипрейний і багато інших. Розібратися у всіх сортах неможливо звичайному покупцю, а тим більше зрозуміти, чому мед кристалізується і чи це добре. Деякі думають, що таким чином мед псується, що найкраще купувати рідкий, який тягнеться на ложці. Давайте розберемося, що таке кристалізація, із чим вона пов'язана і як купити реальний мед.
Кристалізація меду: що це означає
Мед на 18% складається з води, а на 80% — із фруктози, сахарози та глюкози. Ще в ньому дуже багато вітамінів групи B та C, білків, солей кальцію, натрій, магній, залізо, фосфор. Кристалізація – природний процес для меду. Навпаки — якщо він довго залишається рідким, то з ним щось не в порядку.
Кристали цукру після утворення опускаються на дно банки. Тому ми можемо спостерігати спочатку лише нижню частину ємності із зацукрованим медом. З часом він весь кристалізується, але залишається таким же корисним і смачним, просто густішим і навіть твердим.
Справжній мед приходить у таку консистенцію досить швидко – протягом 3-4 тижнів від дня викачування. Багато залежить від часу та погоди під час збору, типу квіткової сировини, наявності пилку та умов зберігання.
З яких причин мед не цукориться
Сьогодні дуже складно купити справжній мед. Несумлінні виробники навчилися таким технологіям, що відрізнити підробку зможе далеко не кожен спеціаліст. Що означає, якщо мед залишається в рідкому вигляді протягом тривалого часу – півроку та більше? На це є кілька причин:
Незрілий мед. Він зібраний зарано, коли процес ферментації ще завершився і залишилося багато води у складі.
Неправильне зберігання. При температурі +20 і вище, уповільнюється процес кристалізації та мед залишається рідким. Але в цей час він втрачає багато вітамінів.
Підживлення сиропом. Деякі бджолярі, щоб отримати більший урожай, додають бджолам цукровий сироп. В результаті не утворюються кристали, а корисна складова мізерно мала.
Усвідомлений нагрів. Продавці хочуть надати меду товарного вигляду і нагрівають його на розчинення кристалів. Якщо температура перевищує +40 °, вітаміни руйнуються.
Купуючи мед, намагайтеся знаходити перевірених продавців із гарною репутацією. Не заощаджуйте на ціні — дешевий мед не може бути добрим.