Як правильно мітити матку: Поради та методи для ефективного бджільництва

Як правильно мітити матку: Повний посібник для бджолярів

Кожному пасічнику варто прагнути до ефективного бджільництва. Для грамотної племінної роботи дуже важливо вміти мітити матку. Наявність спеціально залишеної мітки дозволяє швидко ідентифікувати особину на смугастому тлі бджолиного рою. Цей захід заощадить не тільки зусилля, але й час.

Навіщо мітити матку або як її ідентифікувати?

Продуктивність роботи бджоломатки обмежується двома першими роками її існування. Після цього періоду знижується її репродуктивна функція, тобто інтенсивність відкладання яєць іде на спад. Кожен пасічник повинен прагнути до того, щоб підтримувати високу продуктивність вулика, своєчасно замінюючи старих маток новими.

Кожному пасічнику важливо знати, якого віку та чи інша бджолина матка. Виявивши застарілу особину, потрібно буде замінити її на молоду. Зрозуміти, що бджолина королева досягла дворічного віку, можна, якщо ви попередньо залишили на ній певну мітку. Це дозволить не тільки керувати продуктивністю, але й запобігти можливим проблемам, пов'язаним зі скороченням чисельності бджіл у вулику.

Як мітити бджолину матку?

Існує 3 методи мічення бджоломаток. Два з них більш гуманні, один — абсолютно варварський і давно застарілий. Виберіть той, який здається найбільш ефективним:

 1. Підрізання крил -найстаріший з нині відомих, марний і жорстокий метод. Раніше він використовувався через те, що не було придумано більш щадні альтернативи. Полягає цей спосіб у тому, щоб у парному році підрізати краєчок одного крила бджоломатки, а в непарному — другого. В результаті комаха стає калікою, але продовжує зливатися з масою інших бджіл. Підрізання крил не надто прискорює ідентифікацію бджолиної королеви.

 2. Приклеювання мітки- існують спеціальні набори з мітками різних кольорів. Цей своєрідний стікер може не тільки відрізнятися відтінком, але й мати цифру, що в племінній діяльності досить зручно при веденні обліку. Цей метод досить щадний і дозволяє легко помітити бджоломатку серед інших бджіл.

 3. Нанесення мітки стійким маркером - найпростіший, зручний і безпечний для бджоли спосіб. Використання маркера дозволяє швидко й легко нанести мітку на спинку матки. Важливо використовувати тільки спеціальні маркери, безпечні для бджіл, щоб уникнути їх пошкодження.

 4. Мітка опаліткою - опалітка — це маленька пластинка, виготовлена з тонкого, але міцного матеріалу. Опалітки бувають різних кольорів і часто мають нанесені на них номери. Приклеювання опалітки на спинку бджоломатки — один з найнадійніших методів мічення. Глянцева опалітка дуже легко знаходиться у вулику, що значно спрощує процес її виявлення. Крім того, вона витримує високі температури влітку, що робить її довговічним і ефективним інструментом у бджільництві.

Як правильно вибрати колір матки

Питання вибору кольору для мітки також має велике значення. Для цього придумана спеціальна система, яка використовується в усьому світі. Є всього 5 кольорів, що відповідають п’ятирічному циклу:

 • 2024 рік — зелений колір,

 • 2025 рік — синій колір,

 • 2026 рік — білий колір,

 • 2027 рік — жовтий колір,

 • 2028 рік — червоний колір,

 • 2029 рік — зелений колір.

Далі цикл починається заново:

 • 2030 рік — синій колір,

 • 2031 рік — білий колір,

 • 2032 рік — жовтий колір,

 • 2033 рік — червоний колір.

Ця система дозволяє легко визначати вік бджоломаток, що значно спрощує ведення племінної роботи. Відносно кольорів варто дотримуватися суворої послідовності, щоб не заплутатися. Цей метод буде корисний як людині, яка виробляє мед у значних масштабах, так і пасічнику-аматору.

Послідовність нанесення мітки на матку маркером або опаліткою

Правильне нанесення мітки на матку вимагає акуратності та дотримання певної послідовності. Ось основні кроки:

Підготовка інструментів і матеріалів:

 • Для мітки опаліткою: опалітка потрібного кольору, спеціальний клей для комах, пінцет.

 • Для мітки маркером: спеціальний стійкий маркер, безпечний для бджіл.

Пошук і вилучення матки:

 • Знайдіть матку у вулику, використовуючи димар, щоб заспокоїти бджіл. Акуратно витягніть матку за допомогою бджолярського захвату або пінцета.

Фіксація матки:

 • Для запобігання пошкодженню матки її необхідно зафіксувати. Використовуйте спеціальну фіксаційну трубку з сіткою або інший підходящий інструмент. Будьте обережні, щоб не пошкодити крила або лапки матки.

Нанесення мітки:

 • Мітка опаліткою:

  1. За допомогою пінцета візьміть опалітку і нанесіть невелику кількість клею на її нижню частину.

  2. Обережно приклейте опалітку на спинку матки, уникаючи області крил.

  3. Зачекайте, поки клей повністю висохне, і переконайтеся, що опалітка міцно тримається.

 • Мітка маркером:

  1. Візьміть маркер і обережно нанесіть точку або цифру на верхню частину спинки матки.

  2. Переконайтеся, що фарба висохла перед тим, як випустити матку назад у вулик.

Повернення матки у вулик:

 • Після нанесення мітки і повного висихання клею або фарби акуратно випустіть матку назад у вулик. Слідкуйте за її поведінкою, щоб переконатися, що її прийняли інші бджоли.

Дотримуючись цієї послідовності, ви зможете ефективно і безпечно маркувати бджоломаток, що значно полегшить їх ідентифікацію і управління вуликом.

Часті запитання щодо мітки маток

Навіщо потрібно мітити бджолиних маток?

Мітення бджолиних маток допомагає швидко і легко ідентифікувати їх у вулику, що спрощує управління бджолиною сім'єю і дозволяє своєчасно замінювати старих маток на молодих, підтримуючи високу продуктивність вулика.

Які існують методи мічення бджолиних маток?

Існує кілька методів мічення: підрізання крил, приклеювання мітки, нанесення мітки стійким маркером і мітка опаліткою. Кожен метод має свої переваги і недоліки.

Як вибрати колір для мітки бджолиної матки?

Існує міжнародна система кольорів для міток, яка базується на п'ятирічному циклі. У поточному році (2024) використовується зелений колір, потім синій (2025), білий (2026), жовтий (2027) і червоний (2028). Після цього цикл починається заново.

Які переваги має мітка опаліткою?

Мітка опаліткою легко виявляється у вулику завдяки її глянсовій поверхні. Вона також стійка до високих температур влітку, що робить її довговічним і надійним варіантом для мічення бджоломаток.

Як правильно нанести мітку на бджолину матку?

Для нанесення мітки опаліткою або маркером необхідно підготувати всі інструменти, акуратно витягти матку з вулика, зафіксувати її, нанести мітку і зачекати, поки клей або фарба висохнуть, перед тим як повернути матку назад у вулик.

Наскільки важливий вік бджолиної матки?

Вік бджолиної матки важливий, оскільки продуктивність матки зазвичай знижується після двох років. Знання віку матки дозволяє пасічнику своєчасно замінювати її, підтримуючи високу продуктивність вулика.

236

0

0

Залишіть свій коментар
Максим

Максим

єБджоли, бджоляр, 50+ бджолосімей

Інші статті
subscriptionБудьте в курсі новин, знижок, акцій та спец. пропозицій
Всі права захищені "єБджоли" © 2024